Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Få jobbet gjort – skriv ut, skanna, kopiera
Enkel hantering av uppgifter och maximal nytta från en och samma enhet – skriv ut, skanna och kopiera.
Legendarisk laserkvalitet
Denna förvånansvärt lilla laserskrivare ger oerhört hög kvalitet – sida efter sida.
HPs minsta laser-MFP
Effektiv prestanda från HPs minsta laser-MFP.
Verksamheten ska inte behöva vänta på skrivaren. Maximera drifttiden med utskriftshastigheter på upp till 20 sid/min i A4.[3]
Smart och elegant design – enkel och intuitiv att använda.
Enkel hantering av uppgifter och maximal nytta från en och samma enhet – skriv ut, skanna och kopiera.
Produktivitet via telefonen
Skanna med hög kvalitet och dela till Dropbox, Google Drive eller molnet – från en telefon med HP Smart-appen.[1]
Få åtkomst till och skriv ut dokument från en telefon med HP Smart-appen – även från Dropbox och Google Drive.[1]
Ta en bild som ett dokument via HP Smart-appen och skicka det till skrivaren från en smarttelefon.[1]
Eliminera steg i repetitiva uppgifter med Genvägar.[2] Skanna till molnet, e-post och mer med bara ett klick.[2]
Snabb utskrift
Få utskriftshastigheter på upp till 21/20 sid/min.[3][3]
Smidig installation
Kom igång snabbt med enkla steg-för-steg-instruktioner i HP Smart-appen.<sup>[2]</sup><sup>[1]</sup>


Fantastisk skanning, nu på din smarttelefon
Nu kan ni skanna med hög kvalitet och dela till Dropbox, Google Drive, e-post eller molnet – med HP Smart-appen.<sup>[1]</sup><sup>[1]</sup>
Utskrifter nu mer produktiva
Öppna och skriv ut dokument och bilder snabbt från en smarttelefon, från Dropbox och Google Drive.<sup>[1]</sup><sup>[1]</sup>

Hjälper till att spara på resurser utan att göra avkall på prestanda
HP Auto-On/Auto-Off-teknik – intelligens som slår på skrivaren när ni behöver den och sedan stänger av den när ni är klara.[5]
Denna HP LaserJet uppfyller miljömärkningskrav, inklusive ENERGY STAR® och BLUE ANGEL.
Description
Skrivare med dynamiskt aktiverad säkerhet Vissa HP-skrivare är endast avsedda att användas med kassetter som har nya eller återanvända HP-chip eller elektroniska kretsar. Dessa skrivare använder dynamiska säkerhetsåtgärder för att blockera kassetter med chip som inte kommer från HP eller elektroniska kretsar. Regelbundna uppdateringar av den inbyggda programvaran gör att åtgärderna fortsätter att vara effektiva och blockerar kassetter som fungerade tidigare. Ett återanvänt HP-chip och elektroniska kretsar gör det möjligt att använda återanvända, renoverade och påfyllda kassetter.
Specifications
| Skrivarteknologi | |
|---|---|
| Utskriftsupplösning, svart | 600 x 600 DPI |
| Färg | Nej |
| Maximal upplösning | 600 x 600 DPI |
| Driftcykel per månad | 8000 sidor per månad |
| Dubbelsidig utskrift | Nej |
| Antal bläckpatroner | 1 |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Skrivarfäger | Svart |
| HP dynamisk säkerhet | Ja |
| Rekommenderad arbetscykel | 100 - 1000 sidor per månad |
| Reservpatroner | HP 142A svart LaserJet-originaltonerkassett (ca 950), W1420A |
| Inmatningskapacitet | |
| Maximal inmatningskapacitet | 150 ark |
| Utmatningskapacitet | |
| Maximal utmatningskapacitet | 100 ark |
| Anslutningar | |
| Bluetooth | Ja |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Direktutskrift | Ja |
| Prestanda | |
| Certifiering | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, MacOS |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2012 R2 x64, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 x64 |
| Andra operativsystem som stöds | Linux |
| Internminne | 64 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 500 MHz |
| Maximalt internminne | 64 MB |
| Ljudtrycksnivå (utskrivning) | 51 dB |
| Ljudeffektsnivå (utskrift) | 6,2 dB |
| Minne | |
| Internminne | 64 MB |
| Maximalt internminne | 64 MB |
| Processor | |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 500 MHz |
| Utskriftshastighet | |
| Utskriftsupplösning, svart | 600 x 600 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 20 ppm |
| Färg | Nej |
| Maximal upplösning | 600 x 600 DPI |
| Dubbelsidig utskrift | Nej |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Uppvärmningstid | 20 s |
| Tid för första utskrift (svart) | 8,5 s |
| Säker utskrift | Ja |
| Utskriftsmarginaler (övre, undre, höger, vänster) | 2 mm |
| Certifikat | |
| Certifiering | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Egenskaper | |
| Färg | Nej |
| Dubbelsidig utskrift | Nej |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Driftcykel per månad | 8000 sidor per månad |
| Antal bläckpatroner | 1 |
| Skrivarfäger | Svart |
| Rekommenderad arbetscykel | 100 - 1000 sidor per månad |
| Ursprungsland | Vietnam |
| Språk för sidbeskrivning | PCLmS, PCLm, PWG, URF |
| Reservpatroner | HP 142A svart LaserJet-originaltonerkassett (ca 950), W1420A |
| HP segment | Hemmakontor |
| Ingående och utgående kapacitet | |
| Totalt antal inmatningsfack | 1 |
| Total inmatningskapacitet | 150 ark |
| Total utmatningskapacitet | 100 ark |
| Maximal utmatningskapacitet | 100 ark |
| Maximal inmatningskapacitet | 150 ark |
| Pappersfack 1, inmatningskapacitet | 150 ark |
| Maximalt antal inmatningsfack | 1 |
| Pappershantering | |
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO C-serie storlek (C0...C9) | C5 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Letter |
| Kuvertstorlek | C5, DL |
| Anpassad mediebredd | 105 - 216 mm |
| Anpassad medielängd | 148 - 355,6 mm |
| Maximal utskriftstorlek | 216 x 355.6 mm |
| Pappersfackets typ av media | Plain paper, Kuverter, Etiketter, Vykort |
| Pappersfackets mediavikt | 65 - 120 g/m ^ |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Kryptering/säkerhet | SNMP |
| Mobil utskriftsteknik | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Bluetooth | Ja |
| Design | |
| Produktens färg | Vit |
| Inbyggd display | Ja |
| Displaytyp | LCD |
| Ursprungsland | Vietnam |
| Certifiering | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Positionering på marknaden | Hem och kontor |
| Tekniska detaljer | |
| Ursprungsland | Vietnam |
| Hållbara tekniker och material | Återvinningsbart via HP Planet Partners; Innehåller återvunnen plast efter förbrukade konsumentprodukter |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, Blue Angel, EPEAT Silver |
| Ytterförpackningar per lastpallslager | 12 styck |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 60 |
| Certifikat för överensstämmelse | GS mark, EAC, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| URL till allmän produktsäkerhetsförordning (GPSR) | https://support.hp.com/gb-en/product/details/hp-laserjet-mfp-m139-m142-printer-series/model/30190589?sku=7MD72A ; https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c07833315.pdf ; https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c07833315.pdf |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850677250, 194850677267, 194850677274 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABY) 194850677250; (B19) 194850677267; (BAZ) 194850677274 |
| Strömtillförsel | |
| Typisk elföbrukning | 0,255 kWh/vecka |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Systemkrav | |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, MacOS |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2012 R2 x64, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 x64 |
| Andra operativsystem som stöds | Linux |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 15 - 32,5 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 80% |
| Hållbarhet | |
| Hållbara tekniker och material | Återvinningsbart via HP Planet Partners; Innehåller återvunnen plast efter förbrukade konsumentprodukter |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, Blue Angel, EPEAT Silver |
| Koldioxidavtryck | |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 60 |
| Koldioxidutsläpp, tillverkning (kg CO2e) | 49 |
| Koldioxidutsläpp, logistik (kg CO2e) | 2 |
| Koldioxidutsläpp i slutet av livscykeln (kg CO2e) | 9 |
| Totala koldioxidutsläpp, utan användningsfas (kg CO2e) | 0,5 |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 360 mm |
| Djup | 264 mm |
| Höjd | 197 mm |
| Vikt | 5,39 kg |
| Förpackningens bredd | 398 mm |
| Låddjup | 248 mm |
| Förpackningens höjd | 306 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 6,9 kg |
| Förpackning | |
| Förpackningens bredd | 398 mm |
| Låddjup | 248 mm |
| Förpackningens höjd | 306 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 6,9 kg |
| Garantisedel | Ja |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 300 sidor |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Medföljande programvara | Ingen CD i förpackningen. Ladda ned programvaran från hp.com eller 123.hp.com |
| Kabel inkluderad | AC |
| Förpackningens innehåll | |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 300 sidor |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Medföljande programvara | Ingen CD i förpackningen. Ladda ned programvaran från hp.com eller 123.hp.com |
| Garantisedel | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Special features | |
| HP dynamisk säkerhet | Ja |
| HP Auto-On/Auto-Off | Ja |
| HP Security tools | Lösenordskyddad inbyggd nätverkswebbserver; aktivering/inaktivering av nätverksportar; Lösenordsändring för SNMPv1/2/3-community |
| HP Management tools | HP Printer Assistant (UDC), HP Device Toolbox |
| HP segment | Hemmakontor |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850677250, 194850677267, 194850677274 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABY) 194850677250; (B19) 194850677267; (BAZ) 194850677274 |
| Övrigt | |
| Allt-i-ett-multitasking | Ja |
| Optisk skanningsupplösning | 600 x 600 DPI |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Tid till första kopia (svart, normal) | 11 s |
| Utskrift | Svartvit utskrift |
| Maximalt skanningsområde | 216 x 297 mm |
| Maximalt antal kopior | 99 kopior |
| Gråskalenivå | 256 |
| Ursprungsland | Vietnam |
| Kopieringshastighet (normalkvalitet, svart, A4) | 20 kopior per minut |
| Storleksändring kopieringsmaskin | 25 - 400% |
| Kompatibla operativsystem | Windows 11; Windows 10; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.15 Catalina; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Rekommenderade system krav | Microsoft Windows 11; 10; 2 GB available hard disk space; Internet connection; Microsoft Internet Explorer or Edge. Apple macOS Catalina (v10.15) macOS Big Sur (v11.0) macOS Monterey (v12.0); 2 GB HD; Internet required. |
| Rekommenderad luftfuktighet vid drift | 30 - 70% |
| Rekommenderad användningstemperatursintervall | 17,5 - 25 ° C |
| Kundspecificerad mediastorlek | 105 x 148 to 216 to 355.6mm |
| UNSPSC-kod | 43212110 |
| Typisk elförbrukning (TEC) nummer | 0.255 kWh/Week (Energy Star 3.0); 0.259 kWh/Week (Blue Angel) |
| Innehåll i lådan | HP LaserJet MFP M140w-skrivare; Strömkabel; HP svart LaserJet-tonerkassett (kapacitet: 300 sidor); Installationsanvisningar; Referenshandbok; Garantiguide; Flygblad |
| Ljudtryck för kringstående (klar) | 16 dB |
| Ljudeffekt (klar) | 23 dB |
| Manufacturer warranty | Ett års begränsad garanti |