Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Produktivitet via telefonen
Skanna med hög kvalitet och dela till Dropbox, Google Drive eller molnet – från en telefon med HP Smart-appen.[2]
Öppna och skriv ut dokument snabbt från en smarttelefon samt från Dropbox och Google Drive via HP Smart-appen.[2]
Ta en bild som ett dokument via HP Smart-appen och skicka det till skrivaren från en smarttelefon.[2]
Eliminera steg i repetitiva uppgifter med Genvägar.[2] Skanna till molnet, e-post och mer med bara ett klick.[2]
Legendarisk laserkvalitet
Denna förvånansvärt lilla laserskrivare ger oerhört hög kvalitet – sida efter sida.
HPs minsta laserskrivare i sin klass
HPs minsta laserskrivare i sin klass[1] som är utformad för att vara effektiv
Maximera drifttiden med utskriftshastigheter på upp till 20 sid/min i A4.[4]
Få en trådlös anslutning med självåterställning så att ni kan förbli anslutna.[6]
Smart och elegant design – enkel och intuitiv att använda.
Snabb utskrift
Få utskriftshastigheter på upp till 21/20 sid/min.[4][4]

Smidig installation
Kom igång snabbt med enkla steg-för-steg-instruktioner i HP Smart-appen.<sup>[2]</sup><sup>[2]</sup>
Fantastisk skanning, nu på din smarttelefon
Skanna med hög kvalitet och dela till Dropbox, Google Drive eller molnet – från en telefon med HP Smart-appen.<sup>[2]</sup><sup>[2]</sup>


Utskrifter nu mer produktiva
Öppna och skriv ut dokument och bilder snabbt från en smarttelefon, från Dropbox och Google Drive.<sup>[2]</sup><sup>[2]</sup>
Hjälper till att spara på resurser utan att göra avkall på prestanda
HP Auto-On/Auto-Off-teknik – intelligens som slår på skrivaren när ni behöver den och sedan stänger av den när ni är klara.[7]
Denna HP LaserJet uppfyller miljömärkningskrav, inklusive ENERGY STAR® och BLUE ANGEL.
Description
Skrivare med dynamiskt aktiverad säkerhet Vissa HP-skrivare är endast avsedda att användas med kassetter som har nya eller återanvända HP-chip eller elektroniska kretsar. Dessa skrivare använder dynamiska säkerhetsåtgärder för att blockera kassetter med chip som inte kommer från HP eller elektroniska kretsar. Regelbundna uppdateringar av den inbyggda programvaran gör att åtgärderna fortsätter att vara effektiva och blockerar kassetter som fungerade tidigare. Ett återanvänt HP-chip och elektroniska kretsar gör det möjligt att använda återanvända, renoverade och påfyllda kassetter.
Specifications
| Skrivarteknologi | |
|---|---|
| Utskriftsupplösning, svart | 600 x 600 DPI |
| Färg | Nej |
| Maximal upplösning | 600 x 600 DPI |
| Driftcykel per månad | 8000 sidor per månad |
| Dubbelsidig utskrift | Nej |
| Antal bläckpatroner | 1 |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Skrivarfäger | Svart |
| HP dynamisk säkerhet | Ja |
| Rekommenderad arbetscykel | 100 - 1000 sidor per månad |
| Reservpatroner | HP 142A svart LaserJet-originaltonerkassett (ca 950), W1420A |
| Inmatningskapacitet | |
| Maximal inmatningskapacitet | 150 ark |
| Utmatningskapacitet | |
| Maximal utmatningskapacitet | 100 ark |
| Prestanda | |
| Certifiering | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, MacOS |
| Andra operativsystem som stöds | Linux |
| Internminne | 32 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 500 MHz |
| Maximalt internminne | 16 MB |
| Ljudtrycksnivå (utskrivning) | 48 dB |
| Ljudeffektsnivå (utskrift) | 6 dB |
| Minne | |
| Internminne | 32 MB |
| Maximalt internminne | 16 MB |
| Processor | |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 500 MHz |
| Utskriftshastighet | |
| Utskriftsupplösning, svart | 600 x 600 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 20 ppm |
| Färg | Nej |
| Maximal upplösning | 600 x 600 DPI |
| Dubbelsidig utskrift | Nej |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Uppvärmningstid | 20 s |
| Tid för första utskrift (svart) | 8,5 s |
| Säker utskrift | Ja |
| Utskriftsmarginaler (övre, undre, höger, vänster) | 2 mm |
| Certifikat | |
| Certifiering | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Egenskaper | |
| Färg | Nej |
| Dubbelsidig utskrift | Nej |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Driftcykel per månad | 8000 sidor per månad |
| Antal bläckpatroner | 1 |
| Skrivarfäger | Svart |
| Rekommenderad arbetscykel | 100 - 1000 sidor per månad |
| Ursprungsland | Vietnam, Japan |
| Språk för sidbeskrivning | PCLmS, PCLm, PWG, URF |
| Reservpatroner | HP 142A svart LaserJet-originaltonerkassett (ca 950), W1420A |
| HP segment | Hemmakontor |
| Ingående och utgående kapacitet | |
| Totalt antal inmatningsfack | 1 |
| Total inmatningskapacitet | 150 ark |
| Total utmatningskapacitet | 100 ark |
| Maximal utmatningskapacitet | 100 ark |
| Maximal inmatningskapacitet | 150 ark |
| Pappersfack 1, inmatningskapacitet | 150 ark |
| Maximalt antal inmatningsfack | 1 |
| Pappershantering | |
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO C-serie storlek (C0...C9) | C5 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Legal, Letter |
| Kuvertstorlek | C5, DL |
| Anpassad mediebredd | 105 - 216 mm |
| Anpassad medielängd | 148 - 355,6 mm |
| Pappersfackets typ av media | Plain paper, Kuverter, Etiketter, Vykort |
| Pappersfackets mediavikt | 65 - 120 g/m ^ |
| Anslutningar | |
| USB-port | Ja |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Direktutskrift | Ja |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi | Ja |
| Nätverksförberedd | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi Direct | Ja |
| Kryptering/säkerhet | SNMP |
| Mobil utskriftsteknik | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Design | |
| Produktens färg | Vit |
| Inbyggd display | Ja |
| Displaytyp | LED |
| Ursprungsland | Vietnam, Japan |
| Certifiering | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Positionering på marknaden | Hem och kontor |
| Tekniska detaljer | |
| Ursprungsland | Vietnam, Japan |
| Hållbara tekniker och material | Återvinningsbart via HP Planet Partners; Innehåller återvunnen plast efter förbrukade konsumentprodukter |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Ytterförpackningar per lastpallslager | 15 styck |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 50 |
| Certifikat för överensstämmelse | GS mark, EAC, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| URL till allmän produktsäkerhetsförordning (GPSR) | https://support.hp.com/gb-en/product/details/hp-laserjet-m109-m112-printer-series/model/30190476?sku=7MD66F ; https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c07833318.pdf ; https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c07833318.pdf |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850676956, 194850676963, 194850676970, 194850676987 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABT) 194850676956; (ABY) 194850676963; (B19) 194850676970; (BAZ) 194850676987 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning i PowerSave läge | 0,05 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,05 W |
| Strömförbrukning (driftläge) | 2,3 W |
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 361 W |
| Typisk elföbrukning | 0,256 kWh/vecka |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Systemkrav | |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 11 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, MacOS |
| Andra operativsystem som stöds | Linux |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 15 - 32,5 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 60 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 80% |
| Hållbarhet | |
| Hållbara tekniker och material | Återvinningsbart via HP Planet Partners; Innehåller återvunnen plast efter förbrukade konsumentprodukter |
| Uppfyller hållbarhetskrav | Ja |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR |
| Koldioxidavtryck | |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 50 |
| Koldioxidutsläpp, tillverkning (kg CO2e) | 42 |
| Koldioxidutsläpp, logistik (kg CO2e) | 2 |
| Koldioxidutsläpp i slutet av livscykeln (kg CO2e) | 7 |
| Totala koldioxidutsläpp, utan användningsfas (kg CO2e) | 0,3 |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 346 mm |
| Djup | 189 mm |
| Höjd | 159 mm |
| Vikt | 3,8 kg |
| Förpackningens bredd | 378 mm |
| Låddjup | 198 mm |
| Förpackningens höjd | 222 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 4,8 kg |
| Förpackning | |
| Förpackningens bredd | 378 mm |
| Låddjup | 198 mm |
| Förpackningens höjd | 222 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 4,8 kg |
| Garantisedel | Ja |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 300 sidor |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Medföljande programvara | Ingen CD i förpackningen. Ladda ned programvaran från hp.com eller 123.hp.com |
| Kabel inkluderad | AC |
| Förpackningens innehåll | |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 300 sidor |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Medföljande programvara | Ingen CD i förpackningen. Ladda ned programvaran från hp.com eller 123.hp.com |
| Garantisedel | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Special features | |
| HP dynamisk säkerhet | Ja |
| HP Instant Ink | Ja |
| HP Auto-On/Auto-Off | Ja |
| HP Security tools | Lösenordskyddad inbyggd nätverkswebbserver; aktivering/inaktivering av nätverksportar; Lösenordsändring för SNMPv1/2/3-community |
| HP segment | Hemmakontor |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 194850676956, 194850676963, 194850676970, 194850676987 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABT) 194850676956; (ABY) 194850676963; (B19) 194850676970; (BAZ) 194850676987 |
| Övrigt | |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Utskrift | Svartvit utskrift |
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 361 W |
| Ursprungsland | Vietnam, Japan |
| Kompatibla operativsystem | Windows 11; Windows 10; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Rekommenderade system krav | Microsoft Windows 11; 10; 2 GB available hard disk space; Internet connection; Microsoft Internet Explorer or Edge. Apple macOS Catalina (v10.15) macOS Big Sur (v11.0) macOS Monterey (v12.0); 2 GB HD; Internet required. |
| Rekommenderad luftfuktighet vid drift | 30 - 70% |
| Rekommenderad användningstemperatursintervall | 17,5 - 25 ° C |
| Kundspecificerad mediastorlek | 105 x 148 to 216 to 355.6mm |
| UNSPSC-kod | 43212105 |
| Typisk elförbrukning (TEC) nummer | 0.239 KWh/Week (Blue Angel); 0.256 kWh/Week (Energy Star 3.0) |
| Innehåll i lådan | HP LaserJet M110w-skrivare; Strömkabel; HP svart LaserJet-tonerkassett (kapacitet: 300 sidor); Installationsanvisningar; Referenshandbok; Garantiguide; Flygblad |
| Ljudtryck för kringstående (klar) | 16 dB |
| Ljudeffekt (klar) | 23 dB |
| Manufacturer warranty | Ett års begränsad garanti. Garanti- och supportalternativ varierar per produkt, land och lokal lagstiftning |