HP Laser 135a Trådlöst Multifunction Svartvit Skrivare, Kopiator och skanner; Dubbelsidigt
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 4ZB82A
- EAN: 0193015506565 0193015506596 01 ...5506596 0193808342226 0193015506541 0193015506558 0193015506602 0197029948892 0193015506572 0193808342233 0193015506534more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Klassisk kvalitet till ett bra pris
Denna förvånansvärt lilla laserskrivare ger oerhört hög kvalitet – sida efter sida.
Skriv ut tydlig text, fyllig svärta och skarp grafik.
Arbeta tryggt och säkert med en MFP-enhet med laserfunktion och hög prestanda till ett bra pris.
Utformat för arbetsplatsen
Denna MFP-enhet är liten och kompakt och får plats nästan överallt.
Få utskriftshastighet på upp till 20 sid/min.[1]
Få snabb och enkel utskrift direkt från Kontrollpanelen.
Få mångsidig prestanda och skriv ut, skanna och kopiera.
Laserkvalitet utan kompromisser
Denna förvånansvärt lilla laserskrivare ger oerhört hög kvalitet – sida efter sida.
Tydlig svart text
Skriv ut tydlig text, fyllig svärta och skarp grafik.
Rätt pris
Arbeta tryggt och säkert med en MFP-enhet med laserfunktion och hög prestanda till ett bra pris.
Description
Specifications
| Skrivarteknologi | |
|---|---|
| Utskriftsupplösning, svart | 1200 x 1200 DPI |
| Färg | Nej |
| Maximal upplösning | 1200 x 1200 DPI |
| Driftcykel per månad | 10000 sidor per månad |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Antal bläckpatroner | 1 |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Skrivarfäger | Svart |
| HP dynamisk säkerhet | Ja |
| Rekommenderad arbetscykel | 100 - 2000 sidor per månad |
| Dubbelsidigt utskriftsläge | Manuell |
| Reservpatroner | W1106A HP 106A svart original Laser-tonerkassett (1 000 sidor) |
| Inmatningskapacitet | |
| Maximal inmatningskapacitet | 150 ark |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 40 ark |
| Pappersinmatningstyp | Pappersfack |
| Utmatningskapacitet | |
| Maximal utmatningskapacitet | 100 ark |
| Prestanda | |
| Certifiering | EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN55024:2010, EN 55032:2012/AC:2013, 47 CFR Part 15, Subpart B I ANSI C63.4-2009, ICES-003 Issue 5, KN32, KN35, GB/T 9254-2008, GB17625.1-2012, CISPR22:2008, CISPR32:2012,CNS 13438, other EMC approvals as required by individual countries |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, MacOS |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016 |
| Internminne | 128 MB |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 600 MHz |
| Maximalt internminne | 128 MB |
| Ljudeffektsnivå (utskrift) | 6,5 dB |
| Minne | |
| Internminne | 128 MB |
| Maximalt internminne | 128 MB |
| Processor | |
| Inbyggd processor | Ja |
| Processorfrekvens | 600 MHz |
| Utskriftshastighet | |
| Utskriftsupplösning, svart | 1200 x 1200 DPI |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Brev) | 20 ppm |
| Färg | Nej |
| Maximal upplösning | 1200 x 1200 DPI |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Uppvärmningstid | 32 s |
| Tid för första utskrift (svart) | 8,3 s |
| Utskrift av vattenstämplar | Ja |
| Säker utskrift | Ja |
| Utskriftsmarginaler (övre, undre, höger, vänster) | 5 mm |
| Dubbelsidigt utskriftsläge | Manuell |
| Funktion för utskrift av häften | Ja |
| Certifikat | |
| Certifiering | EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN55024:2010, EN 55032:2012/AC:2013, 47 CFR Part 15, Subpart B I ANSI C63.4-2009, ICES-003 Issue 5, KN32, KN35, GB/T 9254-2008, GB17625.1-2012, CISPR22:2008, CISPR32:2012,CNS 13438, other EMC approvals as required by individual countries |
| Egenskaper | |
| Färg | Nej |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Utskriftsteknologi | laser |
| Dubbelsidigt utskriftsläge | Manuell |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Driftcykel per månad | 10000 sidor per månad |
| Antal bläckpatroner | 1 |
| Skrivarfäger | Svart |
| Rekommenderad arbetscykel | 100 - 2000 sidor per månad |
| Ursprungsland | Kina |
| Språk för sidbeskrivning | SPL |
| Reservpatroner | W1106A HP 106A svart original Laser-tonerkassett (1 000 sidor) |
| HP segment | Hemmakontor |
| Ingående och utgående kapacitet | |
| Totalt antal inmatningsfack | 1 |
| Total inmatningskapacitet | 150 ark |
| Total utmatningskapacitet | 100 ark |
| Maximal utmatningskapacitet | 100 ark |
| Maximal inmatningskapacitet | 150 ark |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 40 ark |
| Pappersinmatningstyp | Pappersfack |
| Pappersfack 1, inmatningskapacitet | 150 ark |
| Maximalt antal inmatningsfack | 1 |
| Pappershantering | |
| Högsta ISO A-seriestorlek | A4 |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A4, A5 |
| ISO C-serie storlek (C0...C9) | C5 |
| Icke-ISO utskriftsmaterial av olika storlek | Oficio |
| JIS B-serien storlekar (B0...B9) | B5 |
| Kuvertstorlek | C5, DL |
| Anpassad mediebredd | 76 - 216 mm |
| Anpassad medielängd | 127 - 356 mm |
| Maximal utskriftstorlek | 216 x 356 mm |
| Pappersfackets typ av media | Plain paper, Finpapper, återvunnit papper, Kuverter, Etiketter, Tunt papper, Tjockt papper |
| Pappersfackets mediavikt | 60 - 163 g/m ^ |
| Anslutningar | |
| USB-port | Ja |
| Standardgränssnitt | USB 2.0 |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Wi-Fi | Nej |
| Kryptering/säkerhet | SNMP, IPSec |
| Design | |
| Produktens färg | Grå, Vit |
| Inbyggd display | Ja |
| Displaytyp | LCD |
| Textrader | 2 linjer |
| Ursprungsland | Kina |
| Certifiering | EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN55024:2010, EN 55032:2012/AC:2013, 47 CFR Part 15, Subpart B I ANSI C63.4-2009, ICES-003 Issue 5, KN32, KN35, GB/T 9254-2008, GB17625.1-2012, CISPR22:2008, CISPR32:2012,CNS 13438, other EMC approvals as required by individual countries |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Positionering på marknaden | Hem och kontor |
| Tekniska detaljer | |
| Ursprungsland | Kina |
| Hållbara tekniker och material | Kvicksilverfri |
| Hållbarhetscertifiering | Blue Angel |
| Innehåller inte | Kvicksilver |
| Ytterförpackningar per lastpallslager | 7 styck |
| Harmonized System (HS)-kod | 8443310000 |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 130 |
| Certifikat för överensstämmelse | CE |
| URL till allmän produktsäkerhetsförordning (GPSR) | https://support.hp.com/gb-en/product/setup-user-guides/hp-laser-mfp-130-printer-series/model/24494379?sku=4ZB82A ; http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06288271.pdf ; http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06270942.pdf |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193808342226, 193905621569, 193015506589, 193808342233 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABY) 193808342226; (B13) 193905621569; (B19) 193015506589; (BAZ) 193808342233 |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (max) | 300 W |
| Strömförbrukning i PowerSave läge | 0,2 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,2 W |
| Strömförbrukning (driftläge) | 38 W |
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 300 W |
| Typisk elföbrukning | 0,924 kWh/vecka |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Systemkrav | |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, MacOS |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016 |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 10 - 30 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 40 ° C |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 80% |
| Hållbarhet | |
| Hållbara tekniker och material | Kvicksilverfri |
| Hållbarhetscertifiering | Blue Angel |
| Innehåller inte | Kvicksilver |
| Koldioxidavtryck | |
| Totalt koldioxidavtryck (kg of CO2e) | 130 |
| Koldioxidutsläpp, tillverkning (kg CO2e) | 111 |
| Koldioxidutsläpp, logistik (kg CO2e) | 4 |
| Koldioxidutsläpp i slutet av livscykeln (kg CO2e) | 15 |
| Totala koldioxidutsläpp, utan användningsfas (kg CO2e) | 2 |
| Vikt & dimension | |
| Bredd | 406 mm |
| Djup | 359,6 mm |
| Höjd | 253 mm |
| Vikt | 7,46 kg |
| Förpackningens bredd | 482 mm |
| Låddjup | 447 mm |
| Förpackningens höjd | 361 mm |
| Lastpallens bruttovikt | 288 kg |
| Vikt inkl. förpackning | 9,94 kg |
| Pallet-mått (B x L x H) | 1200 x 1000 x 2167 mm |
| Förpackning | |
| Förpackningens bredd | 482 mm |
| Låddjup | 447 mm |
| Förpackningens höjd | 361 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 9,94 kg |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 0,5 sidor |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Medföljande programvara | Common Installer, V3 utskriftsdrivrutin med Lite SM, TWAIN/WIA-drivrutin, HP MFP Scan, OCR-program |
| Kabel inkluderad | AC |
| Förpackningens innehåll | |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 0,5 sidor |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Medföljande programvara | Common Installer, V3 utskriftsdrivrutin med Lite SM, TWAIN/WIA-drivrutin, HP MFP Scan, OCR-program |
| Kabel inkluderad | AC |
| Special features | |
| HP dynamisk säkerhet | Ja |
| HP Auto-On/Auto-Off | Ja |
| HP Security tools | Nej |
| HP segment | Hemmakontor |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193808342226, 193905621569, 193015506589, 193808342233 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABY) 193808342226; (B13) 193905621569; (B19) 193015506589; (BAZ) 193808342233 |
| Logistikdata | |
| Produkter per lastpall | 28 styck |
| Lastpallens bruttovikt | 288 kg |
| Lager per lastpall | 4 styck |
| Ytterförpackningar per lastpall | 7 styck |
| Harmonized System (HS)-kod | 8443310000 |
| Övrigt | |
| Allt-i-ett-multitasking | Ja |
| Optisk skanningsupplösning | 600 x 600 DPI |
| Produkter per lastpall | 28 styck |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | EN 61000-3-2:2014, EN 61000-3-3:2013, EN55024:2010, EN 55032:2012/AC:2013, 47 CFR Part 15, Subpart B I ANSI C63.4-2009, ICES-003 Issue 5, KN32, KN35, GB/T 9254-2008, GB17625.1-2012, CISPR22:2008, CISPR32:2012,CNS 13438, other EMC approvals as required by individual countries |
| Utskrift av vattenstämplar | Ja |
| Tid till första kopia (svart, normal) | 8,9 s |
| Utskrift | Svartvit utskrift |
| Medelströmförbrukning vid utskrift | 300 W |
| Lager per lastpall | 4 styck |
| Ytterförpackningar per lastpall | 7 styck |
| Maximal skannerupplösning | 4800 x 4800 DPI |
| Maximalt skanningsområde | 216 x 297 mm |
| Maximalt antal kopior | 99 kopior |
| Gråskalenivå | 256 |
| Ursprungsland | Kina |
| Kopieringshastighet (normalkvalitet, svart, A4) | 20 kopior per minut |
| Storleksändring kopieringsmaskin | 25 - 400% |
| Kompatibla operativsystem | Windows 8; Windows 8.1; Windows 10; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.12 Sierra; macOS 10.11 El Capitan |
| Patron (er) som ingår | Ja |
| Rekommenderade system krav | Windows 10 or newer; Intel Pentium IV 1 GHz 32-bit or 64-bit processor or higher; 1 GB RAM; 16 GB HDD. OS X v10.11 or newer; AirPrint 1.8 compatible with MacOS 10.11; 1.5 GB available hard disk space; Internet; USB. |
| Rekommenderad användningstemperatursintervall | 15 - 27 ° C |
| Kundspecificerad mediastorlek | 76 x 127 to 216 x 356 mm |
| UNSPSC-kod | 43212110 |
| Typisk elförbrukning (TEC) nummer | Blue Angel: 0.876 kWh/Week; Energy Star: 0.924 kWh/Week |
| Innehåll i lådan | HP Laser MFP 135a skrivare; Förinstallerad svart HP Laser-starttonerkassett (500 sidor); Installationshandbok; Referenshandbok; Broschyr med föreskrifter; Strömkabel |
| Manufacturer warranty | Ett års begränsad hårdvarugaranti; Mer information finns på https://www.support.hp.com |